Költségnövekmény finanszírozása a vidékfejlesztési pályázatoknál

A Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága 2022. február 1-én közzétette közleményét a Vidékfejlesztési Programból megvalósuló beruházási támogatások építésre irányuló projektelemével kapcsolatban felmerült költségnövekmény finanszírozásáról.

A 2014–2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet módosításáról készült 709/2021. (XII. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 2021. december 16-án lépett hatályba. A módosítással megvalósuló szabályozás célja, a Vidékfejlesztési Program (a továbbiakban: VP) végrehajtásának megkönnyítése, a veszélyhelyzet beruházási projekteket érintő káros hatásainak mérséklése révén.
A Korm. rendelet alapján lehetőség nyílik többlettámogatás igénybevételére a VP keretében támogatott 2020. január 1-jét követően benyújtott, beruházásra irányuló támogatási kérelmek alapján létrejövő támogatási jogviszonyok esetében – a közszféra szervezetinek kivételével – az építésre irányuló projektelemekkel kapcsolatban igazoltan felmerülő költségnövekményre.

A közlemény tekintetében a következőkre hívjuk fel figyelmét:

• A közlemény a 2020. január 1-jét követően benyújtott támogatási kérelmekre vonatkozik.
• A költségnövekmény elismerésére megkötött kivitelezői szerződés alapján van lehetőség.
• A növekményt a támogatói okiratban jóváhagyottÉNGY-s építési tételekre lehet számolni.
• A növekmény alapján igényelt támogatásnak el kell érnie a pályázat benyújtásakor érvényes ÉNGY referenciaárak szerint számított építési költségek alapján számított támogatási összeg minimum 5%-t, de legalább a 5 millió Ft-ot.
• A növekményt az erre irányuló módosítási kérelem napján érvényes ÉNGY referenciaárak biztosíthatják, azaz először az eredeti ÉNGY tételek újraárazása szükséges.
• Az ÉNGY referenciaárak az eddigi negyedéves változás helyett mostantól havonta frissülnek majd.
• A számított költségnövekményt azonban nemcsak ÉNGY, hanem akár árajánlatos építési tételekre is tovább lehet majd osztani, de az árajánlatos tételek kimutatott árnövekedése önmagában nem ismertethető el.
• A költségnövekmény csak építési tételekre számolható el, az eszköz- és gépbeszerzés, valamint az általános költségek növekedése nem érvényesíthető.
• A pályázati felhívásokban megjelenő belső korlátok (telepi infrastruktúra 15%-os korlátja) nem sérülhetnek.
• A pályázati felhívásokban és mellékleteiben az adott tevékenységekre megadott korlátok (pl. öntözésfejlesztés felhívás 2. sz. melléklet /ennek felülvizsgálata folyamatban/, kertészeti üzem felhívás 1. sz. melléklet, állattartótelepi felhívás terménytároló költségrész) szintén nem léphetők át.
• A növekménnyel azonban túlléphető a maximális elszámolható költség értéke, így a maximális támogatás is, ha a fenti korlátokba nem ütközik.
• A többletigényre vonatkozó változás bejelentést egy alkalommal, legkésőbb az első építési kiadást tartalmazó kifizetési igénylés jóváhagyását megelőzően lehet benyújtani.
• A műszaki tartalom változására, a költségek átcsoportosítására irányuló kérelmet külön kérelemként kell majd benyújtani, tehát a kétféle módosítási igény csak külön-külön úton, két körben intézhető.

A közlemény értelmezésével és a költségnövekmény elismertetésére irányuló kérelem összeállításával kapcsolatban keresse projektmenedzserét, kapcsolattartóját, aki készséggel segít Önnek felmerülő kérdéseiben.

More in Hírek
10 millió forintra pályázhatnak a vidéki térségekben működő mikrovállalkozások!

A Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent a „Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Program” című (GINOP Plusz-1.2.2-22 kódszámú) felhívás. A támogatásra rendelkezésre álló...

Close