Változás a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak történő megfelelésben!

Jelen cikkünkkel szeretnénk felhívni a pályázók figyelmét a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak történő megfelelésre, ugyanis 2021. márciusától változás történt ennek szabályozásában. Ugyan tavalyi jogszabályváltozásról van szó, de érdemes kiemelni ennek a témának a fontosságát, hiszen sok pályázó talán még nem értesült ezekről a lényeges változásokról.

A pályázatok esetén az Államháztartási Törvény alapján előírás, hogy „50. § (1) Költségvetési támogatás annak nyújtható, aki a) megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek.

A rendezett munkaügyi kapcsolatokat megsértő személyekről az illetékes hatóság közhiteles nyilvántartást vezet és azt közzéteszi a http://nyilvantartas.ommf.gov.hu/srcvw.php?csop=12 honlapon. Amelyik pályázni szándékozó vállalkozás itt fent van, az nem minősül rendezett munkaügyi kapcsolatokkal bírónak, azaz neki költségvetési támogatás nem nyújtható.

2021. március 11-étől a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság tevékenységéről szóló 115/2021. (III. 10.) Korm. rendelet rögzíti a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek szabályait:

Az Áht alkalmazása szempontjából nem felel meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének az, aki

a) az állami adóhatóság vagy a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság az adózás rendjéről szóló törvényben vagy az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényben meghatározott, a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettség elmulasztása,

b) a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság

ba) a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével kapcsolatos életkori feltételekre, a gyermekmunka tilalmára vonatkozó rendelkezések megsértése,

bb) a foglalkoztatási jogviszonyt szabályozó jogszabályban a munka díjazására vonatkozó rendelkezések megsértése,

bc) a munkaerő-kölcsönzési tevékenység nyilvántartásba vételével kapcsolatos szabályainak megsértése vagy

c) az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt a költségvetési támogatás igénylésének időpontját megelőző két éven belül végleges – közigazgatási per esetén a bíróság jogerős ítéletével elbírált – és végrehajtható, nyilvánosságra hozott közigazgatási határozatban bírsággal sújtott.

 

Ez merőben új szabály, és eltér a korábban alkalmazottól, miszerint „A munkaügyi hatóság a jogszabályban meghatározott munkaügyi jogsértéseket elkövető foglalkoztatókra vonatkozó adatokat nyilvánosságra hozza, ha a jogsértést megállapító közigazgatási határozat jogerőre emelkedésétől és végrehajthatóvá válásától számított két éven belül a hatóság a korábbival azonos jogsértést jogerős és végrehajtható határozattal ismételten megállapította. E rendelkezés alkalmazásában – több telephellyel rendelkező munkáltató esetében – ismételt jogsértésen az ugyanazon telephelyen kétéves időszakon belül jogerős és végrehajtható határozattal megállapított azonos jogsértést kell érteni.”

Vagyis, eddig két lehetősége volt a jogsértő foglalkoztatónak, de most már egy is elég, hogy ne feleljen meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok előírásainak.

Ugyanakkor kizárólag az általános hatáskörű foglalkoztatás-felügyeleti hatóság hatáskörébe tartozó döntések esetén az új szabályozás megteremti annak a lehetőségét, hogy foglalkoztató kérheti a jogsértést megállapító döntéssel kapcsolatban nyilvánosságra hozott adatai törlését a közzétételi kétéves határidő letelte előtt, amennyiben:

  • kérelmet nyújt be a foglalkoztatás-felügyeleti hatósághoz, amelyben egy naptári évben egyszer egy vagy több döntéssel kapcsolatban közzétett adat törlését kezdeményezheti,
  • befizeti a jogszabály szerinti összeget, amely a törlési kérelemmel érintett bírságösszeg háromszorosa, de legalább a jogszabálysértéssel érintett foglalkoztatottak száma és a minimálbér szorzatának a háromszorosa; [a minimálbér összege mindig a kérelem benyújtásának napján hatályos kötelező legkisebb munkabér havi összege]
  • a közzétett döntésben foglaltakat önként és teljes körűen végrehajtotta és a munkaügyi bírságot megfizette.

A közzétételi időtartam előtti törlés kérelmezési lehetősége nem vonatkozik a harmadik országbeli állampolgár engedély nélküli foglalkoztatása miatti bírsághatározattal, illetve a korábbiak szerinti befizetésre kötelezéssel kapcsolatban közzétett adatokra.

A törlésre vonatkozó kérelem benyújtható a kormányrendelet hatályba lépését megelőzően megtartott munkaügyi ellenőrzések alapján közzétett munkaügyi bírsághatározatok adataival kapcsolatban is.

Forrás: ommf.gov.hu

More in Hírek
Január közepétől pályázhatnak komplex gazdaságfejlesztésre a kis- és középvállalatok

A Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent „A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések...

Close