Trükközők is próbálnak uniós pénzhez jutni

Felgyorsítja a pályázatok elbírálását az új értékelői rendszer felállítása, így a tavasszal megjelent élelmiszeripari beruházásokhoz nyújtott támogatásokról már a nyáron döntés születhet. Az ágazat szereplőinek nyújtott támogatás mellett a borászatok is örülhetnek, az eredetileg 20 milliárd forintos keretet a duplájára emelte a Miniszterelnökség. A pályázók között nem mindenki tisztességes.

Nyáron döntés születhet az élelmiszeripari felhívás első szakaszában beérkezett pályázatokról, az év végéig pedig az előleget is megkaphatják a nyertesek – mondta lapunk kérdésére Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár- és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Szerinte a kérelmek elbírálását, a döntés előkészítését meggyorsíthatja, ha feláll az új állami pályázatértékelői rendszer. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szakemberei mellett ugyanis az értékelői szaknévsorban szereplő állami alkalmazottak is részt vehetnek a bírálatban.

Kis Miklós Zsolt rámutatott arra, hogy a mintegy 151 milliárd forintos kerettel meghirdetett pályázatra az első szakaszban 126 milliárd forint értékben érkezett támogatási kérelem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH), azóta pedig már 130 milliárd fölé emelkedett a támogatási igény. A Miniszterelnökség nem a sorrend, hanem a pályázatok minősége alapján dönt, a beérkezett kérelmeket szakaszosan bírálják el. Az államtitkár elmondta: vannak olyan vállalkozások, amelyek próbálnak visszaélni a pénzek lehívásával. Egy fuvarozócég például, amely csak nemrég vette fel az élelmiszeripari feldolgozást a tevékenységi körébe, logisztikai központot hozna létre élelmiszeripari beruházás címén.

Az említett felhívásra azok a vállalkozások jelentkezhetnek – függetlenül a gazdaság méretétől –, amelyek árbevételének legalább a fele mezőgazdasági tevékenységből származik, a pusztán élelmiszer-feldolgozással foglalkozó cégeknél a mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseit lehet a vidékfejlesztési programból támogatni. Előbbiek összesen 40 milliárd forintra pályáztak eddig, míg a kis élelmiszeripari vállalkozások 86 milliárd forintot szeretnének lehívni az uniós keretből.

– Ez utóbbiak esetében biztosan csökken a ténylegesen megítélt összeg, mivel már most látni, hogy vannak olyan tervek, amelyek kihullanak a rostán – jegyezte meg Kis Miklós Zsolt.

Az ágazat fejlesztésére rendelkezésre álló 206 milliárd forintos keret terhére hamarosan megjelenik a borászatok beruházásainak támogatását célzó pályázat is. A korábbi tervekkel ellentétben itt a keretösszeg 20 milliárd forint helyett 40 milliárd lesz. A 20 milliárd forint pluszforrást a programon belüli átcsoportosítással biztosítja a tárca, az éves fejlesztési keret módosítása a napokban jelenik meg.

 

magyaridok.hu

More in Kiemelt hírek, Pályázati hírek, Vállalati hírek
2020-ig 1200 milliárd forint jut kutatásra

A kormány 2020-ig 1200 milliárd forintot szán kutatásra, fejlesztésre és innovációra, ezzel Magyarország GDP-arányos kutatási ráfordításai megközelítik majd az EU-átlagot...

Close