GINOP pályázatokat érintő változások

A napokban megjelent pályázati közlemények alapján több GINOP pályázat is módosításra került. A változások egyrészt a rendelkezésre álló keretösszegeket, másrészt az előleggel, és az elszámolható költségekkel kapcsolatos változásokat tartalmazzák. A módosítással érintett felhívások az alábbiak:

A „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása kombinált hiteltermék keretében” című (GINOP-1.2.3-8.3.4-16 kódszámú) felhívás keretösszege 4 milliárd forinttal csökkent, így jelenleg 108,5 milliárd Ft áll rendelkezésre ebben a konstrukcióban, amelyből vissza nem térítendő támogatás összege: 33,5 milliárd Ft, a kölcsön összege: 75 milliárd Ft. A keretösszeg csökkentésén túl több ponton is módosították a felhívást. A legfontosabb változások az alábbiak:

  • a támogatott projekteknek jelen Felhívás keretében a megítélt, vissza nem térítendő támogatás és kölcsön legfeljebb 25%-ának megfelelő, de legfeljebb (a maximális támogatási összeg 25%-a) 12,5 millió Ft vissza nem térítendő támogatás, és legfeljebb (a maximális kölcsön összeg 25%-a) 36,25 millió Ft kölcsön összegnek megfelelő támogatási előleget biztosítható
  • Elszámolást érintő szabályok is változtak, így a projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a Támogatói Okirat hatályba lépéséig nem kezdődött meg, a Támogatói Okirat hatályba lépését követően legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre. A támogatást igénylő projekttel kapcsolatos pénzügyi elszámolása (záró kifizetési igénylés) benyújtásának határideje a fizikai befejezést követő 90 nap, de legkésőbb 2020. március 31., és a projekt keretében utoljára 2021. március 31-én lehet kifizetést teljesíteni a Kedvezményezettnek.
  • A Felhívás keretében támogatott projektek költségei elszámolhatóságának kezdete: a támogatási kérelem benyújtását követő nap, a vége pedig a projekt fizikai befejezése, de legkésőbb 2020. március 31.
  • Azon szerződések esetén, amelyek elszámolható összköltsége nem haladja meg a 100 000 forintot, a kedvezményezett részéről nem szükséges a piaci ár alátámasztása.
    A hárommillió forintnál nagyobb elszámolható összköltségű projektek azon szerződései esetén, amelyek elszámolható összköltsége nem haladja meg a 300 000 forintot, a szokásos piaci árnak való megfelelést alátámasztó dokumentumokat a kedvezményezettnek nem kell benyújtania az irányító hatósághoz, azonban azokat az irányító hatóság helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrizheti. Ezen szerződések esetén a szokásos piaci ár árajánlattal nem igazolható.
  • A felhívásban a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyminisztériumra változott.

Beszállító mikro-, kis- és középvállalkozások és beszállítói integrátorok támogatása” című (GINOP-1.3.3-16 kódszámú) felhívás esetében a rendelkezésre álló keretösszeg 16,4 milliárd Ft-ra csökkent. A felhívást érintő fontosabb változások az alábbiak:

  • Jelen felhívás keretében 2018. szeptember 8-át követően támogatott projekteknél az igénybe vehető előleg mértéke KKV-k esetében (beleértve az önálló KKV beszállítói projekteket is) a megítélt támogatás legfeljebb 25%-a, nagyvállalkozások esetében a megítélt támogatás legfeljebb 25%-a, de a konzorcium egészére vonatkozóan nem haladhatja meg az 500.000.000 Ft-ot.
  • Támogatási előleg kizárólag utófinanszírozású tevékenység vonatkozásában igényelhető. 2018. szeptember 8-ig keletkezett támogatási jogviszonyok esetén a támogatási előleg mértékét a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 116. §-ának az adott időállapot szerint releváns rendelkezése határozza meg. 2018. szeptember 8-át követően keletkezett támogatási jogviszonyok esetén az európai uniós forrásból nyújtott költségvetési támogatások kezelésére kincstári fizetési számlával nem rendelkező kedvezményezett köteles visszafizetni a támogatási előleget, ha nem nyújt be a kifizetett támogatási előleg legalább 60%-ával megegyező mértékű igénylést időközi kifizetésre a támogatási előleg – vagy több részletben történő előlegfolyósítás esetén annak első részlete – kifizetésétől számított 12 hónapon belül.
    Állami támogatás esetén a kedvezményezettnek az előleg folyósításától számított három éven belül el kell számolnia az előleggel.
  • Azon szerződések esetén, amelyek elszámolható összköltsége nem haladja meg a 100 000 forintot, a kedvezményezett részéről nem szükséges a piaci ár alátámasztása.
    A hárommillió forintnál nagyobb elszámolható összköltségű projektek azon szerződései esetén, amelyek elszámolható összköltsége nem haladja meg a 300 000 forintot, a szokásos piaci árnak való megfelelést alátámasztó dokumentumokat a kedvezményezettnek nem kell benyújtania az irányító hatósághoz, azonban azokat az irányító hatóság helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrizheti. Ezen szerződések esetén a szokásos piaci ár árajánlattal nem igazolható.

Forrás:

palyazat.gov.hu/KKV-k kapacitásbővítő beruházása

palyazat.gov.hu/beszállítói integrátorok támogatása

More in Hírek
Változott a vállalatok K+F+I tevékenységének támogatására vonatkozó kombinált termék

„Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében” című (GINOP-2.1.2-8.1.4-16 kódszámú) felhívás módosult az alábbiak szerint: a Felhívás keretében mostantól 25...

Close