Módosult az EMVA Általános Útmutató
Módosult az Általános Útmutató az EMVA forrásból finanszírozásra kerülő intézkedésekre vonatkozó Felhívásokhoz c. dokumentum.
Érdemi módosítás az alábbi pontokat érinti:
1. Az ÁSZF-fel összhangban módosult a Kizáró okok listája 2. fejezet;
„2. Kizáró okok listája
Nem adható ki támogatói okirat és nem köthető támogatási szerződés azzal, aki
a) a támogatási vagy pénzügyi eszköz esetén a finanszírozási döntés tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott vagy ilyen nyilatkozatot tett,
b) jogerős végzéssel elrendelt felszámolási-, csőd-, végelszámolási- vagy egyéb – a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott – eljárás alatt áll,
c) jogszabályban vagy a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendeletben a támogatói okirat kiadásának vagy a támogatási szerződés megkötésének feltételeként meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be vagy a megtett nyilatkozatát visszavonja,
d) nem felel meg az Áht. 50. § (1) bekezdése szerinti követelményeknek, vagy
e) mesterségesen teremtette meg a támogatási jogosultság megszerzéséhez szükséges körülményeket azzal a céllal, hogy a támogatási rendszer céljaival ellentétes előnyhöz jusson.
A felhívás további kizáró okokat tartalmazhat!”
2. A 272/2014. (XI.5.) kormányrendelet 198/A. § (3) bekezdésére figyelemmel egészült ki a több meghatalmazott esetére előírt kézbesítési/értesítési rend (3.1. és 3.2. pont);
„Meghatalmazásra vonatkozó szabályok
Az EMVA forrásból támogatott intézkedések esetén, ha a támogatást igénylőnek, illetve kedvezményezettnek több meghatalmazottja van, az iratokat az adott intézkedésben utoljára eljáró, hatályos képviseleti joggal rendelkező meghatalmazottnak kell kézbesíteni a támogatást igénylő, illetve kedvezményezett egyidejű értesítésével.”
3. A 6. fejezetben a biztosítékkal kapcsolatos egyéb rendelkezések pont az ÁSZF-fel összhangban módosult a biztosítéknyújtási időszaknál rövidebb lejáratú biztosíték esetén követendő eljárással;
„Biztosítékokkal kapcsolatos egyéb rendelkezések
A biztosítéknyújtási időszaknál rövidebb lejáratú biztosíték esetén, a lejárat napját megelőző 45 naptári nappal a kedvezményezettnek igazolnia kell a biztosíték meghosszabbítását vagy cseréjét. Ennek elmulasztása szabálytalanságkezelést, valamint a szabálytalanság jogkövetkezményeként az elszámolatlan támogatási előleg visszakövetelését, illetve – amennyiben a visszafizetést a kedvezményezett nem teljesíti – az elszámolatlan támogatási előleg összegének a biztosítékból történő lehívását vonja maga után, továbbá a Támogató a Szerződéstől elállhat.”
4. A 7. fejezet (A fejlesztéssel érintett ingatlanra vonatkozó feltételek – amennyiben a felhívás kifejezetten ekként rendelkezik – standard kiválasztási eljárás keretében) kiegészült az öntözési célt szolgáló vízilétesítmény megvalósításához az érintett földrészletek tekintetében szükséges hozzájárulásokra vonatkozó előírással.
E szerint öntözési célt szolgáló vízilétesítmény megvalósításához az érintett földrészlet vonatkozásában haszonélvezeti jog fennállása esetén a haszonélvezőnek, ennek hiányában a tulajdonosnak, állami tulajdonban álló ingatlan esetében az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyonkezelőnek, vagyonkezelői jog fennállása hiányában a tulajdonosi joggyakorló szervezetnek a hozzájárulása szükséges.
Ha a földrészlet közös tulajdonban áll, a hozzájáruláshoz a 2013. évi CCXII. törvény 71. § (3) és (4) bekezdésének alkalmazásával az érintett személyek tulajdoni hányad alapján számított többségi döntése szükséges.
5. A 9. fejezet (A közbeszerzési kötelezettségre vonatkozó tájékoztató) az értékhatárok módosítására figyelemmel módosult;
„1. Közbeszerzési kötelezettség
Felhívjuk a figyelmet a projekt keretében megvalósítandó beszerzések tekintetében esetlegesen fennálló közbeszerzési kötelezettségre. Az irányadó jogszabályban meghatározott kötelezettségek megállapítása és betartása a támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett feladata. …………… Kiemelendő, hogy az egyébként Kbt. hatálya alá nem tartozó Kedvezményezettek azon támogatásból megvalósuló beszerzéseik vonatkozásában is kötelesek közbeszerzési eljárás lefolytatására, amelyek szolgáltatás megrendelés vagy árubeszerzés esetén legalább az adott beszerzésre irányadó uniós közbeszerzési értékhatárt elérő összegben, építési beruházás esetén legalább háromszázmillió forint összegben részesülnek támogatásban. Ezen értékhatárt elérő beszerzések esetén sem kell lefolytatni közbeszerzési eljárást, ha a beszerzés az alábbiak valamelyikéből valósul meg:
a) egyedi kormánydöntésben megállapított beruházási támogatásból,
b) egyedi munkahely-teremtési támogatásból,
c) képzési, továbbá tanműhely-létesítési és -fejlesztési támogatásból,
d) kutatás-fejlesztési és innovációs célú támogatásból,
e) vállalkozások újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak támogatásából, vagy
f) bármely, 2015. november 1-jét megelőzően igényelt uniós, illetve hazai költségvetési forrásból származó támogatásból.”
Forrás: palyazat.gov.hu