Mire készüljünk a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatoknál?

Az intézményrendszer mindenképpen igyekszik tartani a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban lefektetett idei pályázati menetrendet, így őszre megjelenhetnek a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok, noha érzékelhető még a nézetkülönbség a szakpolitikát képviselő Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, illetve az uniós ügyeket koordináló Miniszterelnökség között – mutat rá az aktuális helyzetre Boros Áron, az OTP Hungaro-Projekt Kft. ügyvezetője.

Múlt pénteken, június 5-én a Joint Venture Szövetség EU Bizottsága által szervezett eseményen részt vett Pálinkás József is, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke is, aki betekintést adott a kormányzat kutatás-fejlesztési és innovációt támogató szakpolitikájába. Boros Áron meglátása szerint érzékelhető volt, hogy a szakpolitikát képviselő NKFIH és a Miniszterelnöki Hivatal között több ponton van véleménykülönbség.

Az esemény kapcsán elhangzott legfontosabb részletek az idei K+F+I pályázatok kapcsán az alábbiak:

  • A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program, azaz a GINOP kapcsán lefektetett pályázati megjelenéseket tartani fogják, azaz őszre megjelennek a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok (az éves fejlesztési keretben lefektetett hónapokat, menetrendet egy márciusi kormányhatározat melléklete tartalmazza). A teljes támogatás a még rendelkezésre álló 5 évre kb. 1300 milliárd forint, ami éves szinten 250-300 milliárd forintnyi pályázati forrás meghirdetését vetíti előre.
  • A pályázati eljárásrendben a szakértői értékelést és monitoringot erősíti majd az intézményrendszer és lehetőség lesz arra, hogy a projekt adminisztratív megfelelősége ellenére, ha a hatások nem a vállalások szerint prognosztizálhatóak, akkor a támogatást beszüntessék.
  • Lesznek kiemelt iparágak, amelyeket az intelligens szakosodási, azaz az S3 stratégia határoz meg (autóipar, egészségipar, intelligens gyártás, energetika, élelmiszeripar, feldolgozóipar). Az IT fejlesztéseket ezekben az iparágakban támogatja majd a szakpolitika. Az összefoglaló szerint az aktualitások között hangzottak el a felhőfejlesztések, a SMART City és a Start-up ökoszisztéma fejlesztési irányok támogatása..
  • Lényeges, hogy a Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap fókusza elsősorban a nagyvállalati közép-magyarországi régióbeli eredményorientált projektek támogatása lesz és 2016-ban mintegy 10 milliárd forintnyi szabad mozgástere lesz az alapnak.
  • Az innovációban járatos, vagy azt tervező vállalkozásoknak lényeges, hogy a technológiai innovációkon túl a szervezeti és eljárásbeli innovációkat is támogatja majd a szakpolitika.
  • A pályázati forrásokhoz kötődő kötelező vállalások kapcsán fontos, hogy a foglalkoztatotti létszámra vonatkozó vállalásban csak a projekt szintű vállalást tartják relevánsnak, így nem cég szintű vállalást kérnek majd a forrásért cserébe.
  • Azon cégeknél, amelyek kedvezményezettek is és egyben alvállalkozóként is részt vesznek egy másik projekt megvalósításában, ezeknél a cégeknél az uniós támogatásból képződő árbevételt a pályázó cégnél nem fogadják el önrésznek.
  • Boros arra is felhívta a figyelmet az összefoglalóban, hogy idén a GINOP éves fejlesztési kerete szerinti meghirdetési összegek várhatók az egyes célokra (ld. fentebb), jövőre pedig a közép-magyarországi régióban mindössze 17 milliárd forintnyi lesz az elérhető forrás.

Forrás: Portfolio.hu

More in Innovációs hírek, Kiemelt hírek, Vállalati hírek
Hamarosan újabb pályázati kiírás érkezhet!

Az elsősorban a kkv-k exportpiacokra történő kijutását támogató Gazdaságfejlesztési-és Innovációs Operatív Program (GINOP) első pályázatainak májusi közzététele után rövid időn...

Close