Idénre mindössze 11,3 milliárd forintos pályázati keretre vállalhat kötelezettséget a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap, de ebből is csak 7 milliárd forintot fordíthat a hazai innováció támogatására – derül ki egy friss kormányhatározatból. A kutatás-fejlesztés és innováció területén mozgó reálgazdasági szereplők tehát csalódottak lehetnek az NKFTA idei csekély pályázati forrásai láttán, igaz fontos tudniuk, hogy ezen felül jóval nagyobb pályázati keretek nyílnak meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) egyéb szervek kiírása nyomán.
Az
1262/2015. (IV. 30.) Korm. határozat első melléklete tartalmazza az alábbi két táblázatot, amely szerint – a huzamosabb ideig nyitva álló, összesen 28,4 milliárd forintos pályázati keretekből – idénre mindössze 11,3 milliárd forintnyi kötelezettséget vállalhat pályázatok útján az NKFTA, amelynek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az irányító és lebonyolító intézménye.Ebből is csak 7 milliárd forint jut a hazai innováció támogatására, míg a fennmaradó összeget a nemzetközi együttműködésben megvalósuló innovációra (részben tagdíjak befizetésére) fordítja az alap.
 |
A fenti táblázatban pirossal bekeretezett pályázati kiírások címei egy az egyben visszaköszönnek a GINOP idei éves fejlesztési keretének 2. prioritásában (kutatás, fejlesztés, innováció). Amint az alábbi táblázatban látható, a szintén pirossal bekeretezett GINOP-os innovációs pályázatokra 35 milliárd forintos keret jut (2 évig, illetve kimerülésig nyitva lévő pályázati keretek) és ebből mindössze 5,3 milliárd forint elosztása várható az NKFTA-n keresztül.
Arról, hogy a GINOP-ban mikor és milyen típusú pályázati kiírások várhatók, ebben a cikkünkben írtunk részletesen. Ebben a cikkünkben pedig azt mutattuk be, hogy máris csúszik a kormány a saját maga által lefektetetett GINOP-os pályázati menetrendhez képest és körbejártuk a lehetséges okokat, illetve a vállalkozókat talán leginkább foglalkoztató alapkérdéseket.
 |
Az NKFTA nemzetközi innovációra fordítható kerete kapcsán két elgondolkodtató pályázatot jelöltünk meg pirossal, mindkettőnél a viszonylag kis forrásallokáció miatt. A nagy uniós kutatás-fejlesztési keretprogramban, a Horizont 2020-ban eddig a magyar cégek összességében egészen szép sikereket értek el (a sikerráták nagyon alacsonyak az éles nemzetközi verseny miatt), de érdekes, hogy idén az újabb pályázati fordulókra szóló felkészítő programra mindössze 850 millió forint jut. Az is érdekes, hogy a nemzetközi kkv-versenyek hazai nyerteseinek támogatására mindössze 20 millió forint az idei keret. Ezzel párhuzamosan kedvező, hogy különböző kutatási témapályázatokra 1,1 milliárd forintot fordíthat idén az NKFTA.
Forrás: Portfolio.hu