Közlemény a KAP beruházási támogatásokhoz kapcsolódó hitelekhez biztosított kamatköltség támogatásról

A Nemzeti Irányító Hatóság (továbbiakban: KAP IH) a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (továbbiakban: KAP ST) keretében támogatást nyújt a 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikke alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások keretében támogatott tevékenységek – támogatáson felüli – önerő részének finanszírozására felvett beruházási hitelek kamatköltségéhez.
Jelen Közleményre a 2013. évi CCXXXVII. törvény alapján hitel és pénzkölcsön nyújtására jogosult azon pénzügyi intézmények (továbbiakban: Bank) jelentkezhetnek, akik vállalják az alábbi feltételeknek megfelelő beruházási hitel, illetve pénzkölcsön nyújtását.

Hiteligénylőre vonatkozó feltételek

Kizárólag a KAP ST kamatköltség támogatás lehetőségét biztosító beruházási támogatásra vonatkozó pályázati felhívásai alapján végleges támogatási okirattal rendelkező kedvezményezett (továbbiakban: kedvezményezett, vagy kedvezményezettek) jogosult kamatköltség támogatás igénybevételére, a támogatási okirat mellékletében meghatározott összeg erejéig.
A kedvezményezettek részére a kamatköltség támogatás igénylésére a KAP IH külön pályázati felhívást jelentet meg.
A kedvezményezett a beruházási támogatásra vonatkozó támogatási okirata kézhezvételétől számított legfeljebb 12 hónapon belül nyújthat be támogatási kérelmet (továbbiakban: kérelem) az önerő kiegészítésére felvett, a pályázati felhívásnak megfelelő paraméterű, forint alapú beruházási hitel kamatköltségének támogatására.
A kérelem benyújtása egyszerűsített, a kedvezményezett a beruházási támogatásra vonatkozó támogatási okirata iratazonosítójának feltüntetésével, és a hitel- vagy kölcsönszerződés legalább teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt példányának csatolásával igényelheti. A kérelem elbírálása a
pályázathoz benyújtott hitel- vagy kölcsönszerződés pályázati feltételeknek való megfelelésre irányuló vizsgálata alapján történik.

A kamatköltség támogatás összege és mértéke

A KAP ST, illetve a 2021/2115 európai parlamenti és tanácsi rendelet 73. cikke alapján a támogatott tevékenység(ek) tekintetében a támogatás intenzitás maximális mértéke alapesetben nem haladhatja meg a 65%-ot (kivéve néhány, az egyes pályázati felhívásokban meghatározott tevékenységet), az egyes felhívások alapján megtervezett tevékenységek kamat és kezességi díj nélkül számított elszámolható költségeire vetítve.

A mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó pályázatok kivételével a nagyvállalkozások esetén a maximális támogatási intenzitás meghatározásakor figyelembe kell venni – az SA.63934 (2021/N) számú ügyben hozott C(2021)6653 számú, 2021. szeptember 16-i bizottsági határozat és az SA.107119 (2023/N) számú ügyben hozott C(2023)3069 számú, 2023. május 12-i – bizottsági határozat szerinti regionális támogatási térképet, illetve ez utóbbi alapján megállapítható 65%-nál alacsonyabb intenzitás is.

A kamatköltség támogatás mértéke

A beruházási támogatásra vonatkozó támogatási okiratban meghatározott tevékenységekre elszámolható költségek legfeljebb 10%-a azzal, hogy a beruházási-, kamatköltség- és kezességi díjtámogatás együttesen nem haladhatja meg az adott tevékenységre vonatkozó maximális 65%-os támogatási intenzitást. A kamatköltség támogatás összegének számításánál nem kerülnek figyelembe vételre – nem alkotják a számítás alapját – a maximális
támogatási intenzitásúnál magasabb támogatási intenzitású tevékenységek.

Kamatköltség támogatás összege

Az elszámolható költségek legfeljebb 10%-ának megfelelő forintösszeg, figyelembe véve, hogy a különböző címen igénybe vett támogatások (beruházási, + kamatköltség, + kezességi díjtámogatás) együttes összege nem haladhatja meg a beruházási támogatásra vonatkozó pályázati felhívásban meghatározott maximális támogatási összeget.
Kamatköltség támogatás kizárólag a támogatott tevékenységek (teljes művelet) elszámolható költsége és az elnyert beruházási támogatás különbözeteként meghatározott önerőhöz felvett beruházási hitel kamatköltségéhez használható fel. A hitel összege a beruházási támogatásra vonatkozó támogatási okirat szerint meghatározott elszámolható költségek alapján kerül meghatározásra.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a kamatköltség támogatás összege a megvalósítási időszak végén a támogatási okiratban meghatározott összegtől eltérhet, amennyiben a támogatott tevékenységek nem valósulnak meg maradéktalanul, vagy annak elszámolása során nem kerül elfogadásra minden
tétel. A záró kifizetési kérelemre hozott döntés alapján módosulhat az elszámolható költség, illetve az igénybe vehető kamatköltség támogatás tényleges összege.
A kamatköltség támogatás összege kizárólag a támogatási okirat szerinti megvalósítási időszakban-, valamint az azt követő 5 éves – vagy, amennyiben a beruházási felhívás ettől eltér, akkor az abban meghatározott – fenntartási időszakban felmerülő kamatköltségekre vehető igénybe, a támogatási okiratban meghatározott és a záró kifizetési kérelemre vonatkozó döntésben korrigált támogatási összeg erejéig.

Kamatköltség támogatás nem használható fel

  • az önerő kiegészítésére felvett beruházási hitelen kívül más hitel (pl. támogatás előfinanszírozó-, forgóeszközhitel) költségeinek finanszírozására;
  • a támogatott művelet (beruházás) nem elszámolható költségének finanszírozását biztosító hitel kamatköltségeinek finanszírozására;
  • forinttól eltérő devizanemben nyújtott hitel kamatköltségeinek finanszírozására;
  • nem szerződésszerű, késedelmes teljesítés miatt felmerülő késedelmi kamatra.

E feltételeknek való megfelelést a Bank köteles a hitelszerződés ügyfél felé előírt kötelező vállalások részében szerepeltetni, azaz az ezeknek történő megfelelést az ügyfél számára előírni. Nem minősülnek a kamatköltség támogatás jogosulatlan felhasználásának azok az esetek, amelyek a
hitelkonstrukció keretében részben maximum támogatásintenzitást meghaladó tevékenység finanszírozásához, vagy a záró kifizetési döntésben később el nem számolható tétel finanszírozásához kapcsolódnak. Ezen esetekben a záró kifizetési kérelemre vonatkozó döntés megállapítja a végleges
kamatköltség támogatás összegét és szükség esetén e tételekkel korrigálásra kerül a már kifizetett kamatköltség támogatás.
Egy adott támogatott művelet tekintetében kamatköltség támogatás kizárólag egy hitel- vagy kölcsönszerződés után vehető igénybe.

Kamatköltség támogatásban részesíthető beruházási hitelre vonatkozó feltételek:
a) A támogatott hitel célja kizárólag a KAP ST azon pályázati felhívásainak keretében támogatott tevékenységek támogatáson kívüli önerejének kiegészítése, mely felhívások tartalmazzák a kamatköltség támogatás igénybevételének lehetőségét.
b) A kamatköltség támogatás igénylése a támogatott beruházási tevékenységekre vonatkozó végleges támogatási okirat, valamint az önerő kiegészítésére megkötött beruházási hitel- vagy kölcsönszerződés birtokában lehetséges.
A kamatköltség támogatás odaítélésével egyidőben a beruházási támogatásra vonatkozó támogatási okirat módosításra kerül, kiegészül a kamatköltség támogatás összegével és az igénybevételre vonatkozó feltételekkel.
A kamatköltség támogatás elnyerése miatti támogatási okirat módosítás nem számít bele a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX. 13.) AM rendelet (a továbbiakban: 54/2023. (IX. 13.) AM rendelet) 79. § (1) bekezdésében meghatározott változás bejelentések számába.
c) A támogatott hitel futamideje legalább 5 év, de nem lehet rövidebb, mint a támogatott tevékenységek megvalósítási időszakának lezárásától számított 5 éves – vagy amennyiben a pályázati felhívás ettől eltérően rendelkezik, úgy az abban meghatározott – fenntartási időszak
vége. A megvalósítási határidő hosszabbításra egy alkalommal kerülhet sor.

Nem minősül a feltételek megszegésének és nem szükséges szerződésmódosítás, ha az elhúzódó megvalósítási időszak miatt a valós fenntartási időszak vége meghaladja a várakozások szerinti fenntartási időszak végét és az ez alapján meghatározott futamidőt.
d) A folyósítások száma nem korlátozott. Az első kamatbázis rögzítése az első folyósításkor szükséges. Ezt követően új kamatbázis rögzítése évente legfeljebb két alkalommal történhet.
A jegyzett kamat 6 hónapig érvényes az ezen időszakban történő folyósítások tekintetében, mértékét pedig a hathónapos periódus kezdő folyósításának napját megelőző hónap utolsó banki munkanapján jegyzett BIRS alapján kell meghatározni.
e) A hitel- vagy kölcsönszerződésre vonatkozó fenntartási kötelezettség a hitel-, vagy kölcsönszerződés a fenntartási időszak végéig a felek által rendes felmondással nem mondható fel, nem szüntethető meg.
Amennyiben a kedvezményezett nem szerződésszerű teljesítése miatt a hitelt-, vagy kölcsönt nyújtó Bank a szerződést felmondja, vagy a szerződés megszüntetésre kerül, úgy a támogatási okiratban jóváhagyott összeg csökkentésre került a kamatköltség támogatásra vonatkozó támogatói döntés mértékével, és az addig kifizetett kamatköltség támogatás a kedvezményezettől visszakövetelésre kerül.
f) A támogatott hitel előtörlesztése, rendkívüli törlesztése – beleértve a hitelszerződésben annak megkötésekor meghatározott tőketörlesztések összegének megemelését, vagy korábbra ütemezését – a fenntartási időszak végéig nem lehetséges.
A fenntartási kötelezettség időtartamának lejártával az egyes kamatperiódusok végén adott összegre vonatkozóan egy alkalommal a Bank köteles – díj felszámítása nélkül – lehetőséget biztosítani előtörlesztésre.
g) A hitel kamata a támogatással fedett időszakban fix, mértéke legfeljebb BIRS+3,5 százalékpont/év.

Az alkalmazott BIRS futamidejének kiválasztásánál a mindenkori hitellehívás időpontját megelőző két banki munkanappal korábban érvényes, az adott kölcsönre számított, a lehívás időpontjától a fenntartási időszakának végéig terjedő, az amortizációt is figyelembe vevő átlagfutamidőhöz illeszkedő futamidejű BIRS jegyzést kell alkalmazni. Több ilyen futamidejű BIRS esetén a Kedvezményezett számára legkedvezőbbet kell választani.
A 6 hónapos szakaszok tekintetében a kamatbázis meghatározásánál az időszakon belüli első lehívást megelőző hónap utolsó BIRS jegyzési napját kell figyelembe venni (ez a kamatbázis a 6 hónapos időszak minden folyósítására irányadó).
h) A hitelkamaton túl a fenntartási időszak végéig – ide nem értve a harmadik fél felé fizetendő díjakat, valamint a késedelmes teljesítés miatt felszámítandó késedelmi kamatokat – nem számolható fel egyéb, a Banknál felmerülő költség (rendelkezésre tartási díj, kezelési költség,
folyósítási jutalék). A felmerülő késedelmi kamatra támogatás nem használható fel.
i) A támogatással lefedett időszakon túl a hitel kamatára vonatkozó feltételek – a fenntartási kötelezettség lejártáig egy alkalommal – módosíthatók azzal, hogy a kamat mértéke ezt követően sem haladhatja meg a BIRS+3,5 százalékpontos mértéket. A fenntartási időszakot követő időszakra a hitel kamatára vonatkozó feltételekben szabadon meg lehet állapodni, ill. ezen feltételek a futamidő alatt bármikor szabadon módosíthatók a felek által.
j) A megvalósítási időben, valamint az 5 éves – vagy, amennyiben a pályázati felhívás ettől eltérően rendelkezik, úgy abban meghatározott – fenntartási időszakban, annak végéig a hitel- vagy kölcsönszerződés alábbi paraméterei módosíthatók a támogatott tevékenységek tényleges megvalósításához igazodó módon:
– rendelkezésre tartási idő;
– türelmi idő;
– hitelösszeg;
– szerződés szerinti törlesztés ütemezése: kizárólag, ha a kedvezményezett a törlesztéseket a hitel- vagy kölcsönszerződésben foglaltakhoz képest későbbi időpontra kéri.

A tőketörlesztések időben előbbre hozatala, vagy összegének megemelése előtörlesztésnek tekintendő, és nem megengedett.
Amennyiben a záró kifizetési kérelemre hozott döntésben bizonyos tételek nem minősülnek elszámolhatónak, az nem tekinthető szerződésszegésnek vagy nem von maga után szerződésmódosítást, előtörlesztést, ugyanakkor a megítélt, igénybe vehető kamatköltség támogatás összege ennek megfelelően csökken.
A fenntartási időszakra előre felszámított kamat megfizetését követően a fenntartási időszak végéig olyan módosítás nem engedélyezett, amely a felszámított kamat összegét befolyásolja.
A hitel-, vagy kölcsönszerződésnek a nem teljesítő kitettségre és az átstrukturált követelésre vonatkozó prudenciális követelményekről szóló 39/2016. (X. 11.) MNB rendelet szerinti átstrukturálása csak az IH előzetes hozzájárulásával lehetséges.

A kamatköltség támogatás felhasználására vonatkozó feltételek:
1. A kamatköltség támogatás legfeljebb a KAP ST keretében támogatott beruházás megvalósítását követő 5 éves – vagy, amennyiben a pályázati felhívás ettől eltérően rendelkezik, úgy abban meghatározott – fenntartási időszak végéig felmerülő kamatra nézve állapítható meg és használható fel. A fenntartási időszakon túl felmerülő kamatköltségre a fel nem használt támogatási összeg már nem számolható el (elvész).
2. A támogatott beruházás megvalósítási időszakában a kamatköltség támogatás összege az igénybe vett hitel, vagy kölcsön után a Bank által felszámított és kedvezményezett által megfizetett kamatköltségre használható fel. A kamatköltség támogatás igénybevétele a beruházási támogatás elszámolására benyújtásra kerülő kifizetési kérelemmel együtt, annak részeként számolható el.
3. A megvalósítási időszak végén, a záró kifizetési kérelemre hozott döntés alapján a kamatköltség támogatás összege újra meghatározásra, pontosításra kerül a támogatott tevékenység megvalósulása és elszámolása alapján. A Nemzeti Kifizető Ügynökség értesíti a Kedvezményezettet a kamatköltség támogatás korrigált keretösszegéről.
A kamatköltség támogatás összegéből a még addig fel nem használt összeg a fenntartási időszakban felmerülő kamatköltségekre elszámolható az 1. pontban foglaltak figyelembevételével.
E döntés véglegessé válásának dátuma határozza meg a fenntartási időszak végét is. (ld fogalomtár)
4. A kedvezményezett a záró kifizetési kérelemre vonatkozó döntést benyújtja a Banknak.
5. A Bank a Felhívás 1. sz. mellékletben meghatározott képlet segítségével meghatározza és a határozat kézhezvételét követő 30 napon belüli időpontra felszámítja a még igényelhető kamatköltség támogatásnak megfelelő jövőbeni kamatok jelenértékét, valamint a támogatással érintett időszak utolsó napját. A Bank a diszkontált kamatköltség összegéről és a támogatással érintett időszak záró dátumáról igazolást ad ki a kedvezményezett részére.
A fenntartási időszak kamatai jelenértékének számításánál diszkont kamatként a felszámítás időpontjában érvényes, EU Bizottság által meghatározott diszkontkamatlábat kell alkalmazni.
A diszkontálás során a kamat felszámításának naptári évben vagy azt megelőzően esedékessé vált kamatok nem, csak a következő naptári évekre eső kamatok kerülnek diszkontálásra.
6. A kedvezményezett az 5. pontban meghatározott és felszámított kamat megfizetését követő 30 napon belül az 5. pont szerinti Igazolás és a kamatköltség támogatás befizetését igazoló bizonylat csatolásával a záró kifizetési kérelmet módosító kérelmet nyújthat be a kamatköltség támogatás záró elszámolása és kifizetése céljából.
7. A fenntartási időszakban, illetve annak végén a fenntartási ellenőrzés keretében a kamatköltség támogatás feltételeinek utólagos ellenőrzése is megtörténik:
– A hitel a támogathatósági feltételekkel fennállt a szerződéskötéskor várható fenntartási időszak végéig;
– A hitel- vagy kölcsönszerződés a fenntartási időszak végéig legfeljebb a hitelre vonatkozó feltételeknél felsorolt, módosítható paraméterek tekintetében módosult. A kamat mértékére vonatkozó módosítás időpontja nem lehet korábbi, mint a támogatással érintett időszak vége;
– A hitelt a szerződésben foglalt ütemezés szerint törlesztették, és nem történt előtörlesztés;
– A támogatással érintett fejlesztést a kedvezményezett a művelet céljának megfelelően üzemelteti, működteti.
A jelen Közleményre jelentkező Bankok vállalják, hogy azon ügyfelek részére, amelyek a Bank saját minősítési rendszere szerint hitelképesnek minősülnek, és rendelkeznek a KAP ST keretében meghirdetett, kamatköltség támogatás lehetőségét tartalmazó pályázati felhívás keretében végleges
támogatási okirattal, az e Közleményben meghatározott feltételeknek megfelelő beruházási forint hitelt nyújtanak annak érdekében, hogy az ügyfél (kedvezményezett) kamatköltség támogatás igénylésére jogosulttá váljon.

www.kap.gov.hu

More in Hírek
Idén is folytatódnak az öntözésfejlesztési beruházások

Folytatódnak ősszel az öntözésfejlesztési pályázatok. 2024. októberétől 2 külön támogatási kérelemben pályázhatnak a gazdálkodók. A  KAP-RD12-RD01c-2-24 Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen...

Close