Kitolhatjuk a sok EU-pályázatot, de erre érdemes figyelni
Nincs azzal gond, ha a 2014-2020-as uniós ciklus első felében hullámszerűen megjelenik az összes uniós pályázat, ha menetközben majd az igényekhez igazítják a kereteket, az intézményrendszer pedig rugalmas és megfelelő képzést kap – értettek nagyjából egyet a szakértők abban a panelbeszélgetésben, amely a keddi Vállalati Növekedés 2015 című konferenciánkon jött létre. A pályázatok kiírása a bankok kockázati étvágyát is fokozatosan emelheti a hitelezés terén, a hitelkeresletet pedig az is serkentheti, ha a pályázatok kiírói világosan kommunikálják, hogy mely célokra lesz, illetve nem lesz forrás. A szakértők külön-külön kifejtették véleményüket arról, hogy az eddig megjelent GINOP-pályázatok feltételrendszerét hogyan látják, tekintettel arra, hogy az elmúlt hetekben erről egy kormányzati konzultáció is zajlott.
Tartható-e az összes uniós pályázat 2017 nyaráig történő meghirdetése és milyen üzleti-piaci következményekkel járhat ez?
Botos Viktor, a Hipavilon Magyar Szellemi Tulajdon ügynökség ügyvezetője hozzászólásában arra utalt vissza, hogy az előző, 2007-2013-as ciklus egyik legfontosabb tapasztalata az volt: sok szakterületen csak az időszak második felében hirdették meg a pályázatokat, emiatt több területen is tudták felhasználni a forrásokat, így a ciklus végén pánikszerűen kellett meghirdetni még pályázatokat a forrásfelhasználás érdekében. Hozzátette: Ezeket a tapasztalatokat elkerülve célszerű, ha “fejnehéz” lesz a rendszer, azaz a ciklus elején minden pályázatot meghirdetnek, “aztán később az élethez igazítják őket”, hogy ténylegesen kihelyezhetők legyenek a források.
Saját szakterülete miatt összességében azt hangsúlyozta, hogy a cél a minél több tudásalapú szellemi termék piaci hasznosulása, ennek elősegítése. Emlékeztetett arra, hogy a Szellemi Tulajdon Világszervezetének friss adatai szerint az EU GDP-jének 39%-a tudásintenzív ágazatokból érkezik. Magyarországon ez 45%, és ez is alátámasztja az innovációs terület gazdasági jelentőségét, így ha az ilyen típusú pályázatok időben érkeznek, akkor az segíthet az egész magyar gazdaságnak.
Teljes Portfolio cikk olvasása