Innováció nélkül nincs növekedés

Kelet-Közép-Európa ne próbálja meg lemásolni a Szilícium-völgyet, helyette a saját erősségeire építsen − erről beszélt Gary Shapiro, a Szórakoztató Elektronikai Szövetség elnök-vezérigazgatója Varsóban. Shapiro szerint a gazdasági növekedés alapja az innováció, a technológiai fejlődésnek viszont nem csak pozitív hatása van a munkaerőpiacra.

Sok fejlett országban jelent problémát, hogy a központi költségvetés kiadásai meghaladják a bevételeket. A kormányok erre általában jelentős kiadáscsökkentéssel vagy adóemeléssel válaszolnak, létezik azonban egy harmadik út a helyzet hosszú távú megoldására: az innováció által vezérelt gazdasági növekedés – mondta Gary Shapiro a Szórakoztató Elektronikai Szövetség (CEA)varsói eseményén. Az innováció ugyanakkor újabb megválaszolandó kérdés elé állít egy-egy országot, ugyanis a technológiai fejlődés következtében foglalkozások fognak megszűnni – tette hozzá. Az önjáró autók szerinte elkerülhetetlen elterjedésével például nem lesz szükség sofőrökre, és a közlekedés megnövekedett biztonsága miatt az autómentéssel vagy a gépjármű-biztosítások értékesítésével foglalkozó vállalatok gazdasági szerepe is drasztikusan csökkenni fog. A fejlődés azonban megoldást is kínál az általa okozott munkaerő-piaci problémára, mivel ezzel egy időben új foglalkozások születnek. A gazdasági növekedés kritikus kérdése lesz, hogy egy ország vagy egy vállalat lépést tud-e tartani a fejlődéssel, elég innovatív-e ahhoz, hogy munkahelyeket teremtsen a változó technológiai környezetben – hangsúlyozta a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai kiállítását, a Las Vegas-i International CES-t szervező CEA elnöke.

Kelet-Közép-Európával kapcsolatban kiemelte: az itt élő emberek nemcsak jól képzettek, de a régió történelméből adódóan kitartóak és szembe mernek nézni minden nehézséggel. Ezeknek az országoknak saját erősségeikre kell alapozniuk a sikert, ahelyett, hogy megpróbálnák lemásolni a Szilícium-völgyet − véli Shapiro. A kelet- és közép-európai régióban idén várhatóan 67 milliárd dollárt fordítanak majd a fogyasztók technológiai eszközökre, ami a globális költés mintegy 6 százaléka − tette hozzá. Általános tanácsként felhívta a figyelmet: egy olyan országban, ahol az innovációt nemzeti irányelvvé kívánják emelni, már a gyermekekben is erősíteni kell a kockázatvállalás kultúráját, mivel az hozzátartozik az üzleti gondolkodáshoz.

Shapiro a vállalatvezetőknek azt tanácsolja, ne olyan munkatársakat alkalmazzanak, akik hozzájuk hasonlóan gondolkodnak, hanem olyanokat, akik kiegészítik őket és ellensúlyozzák a gyengeségeiket. Ezen kívül nagy alapossággal és évekre előre tervezzenek, továbbá készüljenek fel egy projekt összes lehetséges kimenetelére. A valóságban persze sok minden nem a tervek szerint alakul, ezért elengedhetetlen, hogy a vezetők rugalmasak, alkalmazkodóak legyenek és − a piaci realitáshoz, a fogyasztói igényekhez igazodva − menet közben módosítsanak a terveken.

Arra a kérdésre, hogy egyes innovatív termékek miért nem érnek el piaci sikert, azt válaszolta: a fogyasztók megnyeréséhez nem elég a legújabb technológia kifejlesztése. Legalább ilyen fontos az időzítés, a könnyű használhatóság, a design és a márka. Ez utóbbinak az észak-amerikai piacon különösen nagy a jelentősége, ott ugyanis a vásárlók hajlamosak arra, hogy az ismert vagy megszokott márkát válasszák. Sok külföldi vállalat követi el azt a hibát, hogy amikor az Egyesült Államokban is piacra dobja a termékét, nem szán elég pénzt és energiát a márkaépítésre – mondta Shapiro. Az üzletember szerint az amerikai fogyasztók nagyon kritikusak és a márka mellett a termékhez kapcsolódó szolgáltatásokat is alaposan felmérik, ezért egy a tengerentúlra készülő európai vállalat jól teszi, ha ezt a szempontot is szem előtt tartja.

Forrás: www.napigazdasag.hu

More in Hírek, Innovációs hírek
Idén nyáron is Terembura Tábor!

Júliustól augusztusig ismét várja a Terembura Kulturális Egyesület a táborozni vágyó gyerekeket, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumba és a megújult Barátok...

Close