H2020 KKV eszköz: hasznos tanácsok pályázóknak
Az Európai Unió (EU) új K+F keretprogramja, a Horizont 2020 keretében meghirdetett KKV eszköz szeptemberi határidejére 1944 új, megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére irányuló pályázat érkezett be az Európai Bizottsághoz. A legaktívabb pályázók a júniusi beadáshoz hasonlóan a következő országokból kerültek ki: Olaszország (351 benyújtott pályázat), Spanyolország (283), Egyesült Királyság (149), Németország (128), Franciaország (93) és Magyarország (91).
Az Európai Bizottság azzal a céllal hozta létre a H2020 keretprogram révén a KKV eszközt, hogy olyan kis- és középvállalatoknak nyújtson pénzügyi támogatást, amelyek egész Európában egyedülálló, magas innovációs potenciállal rendelkeznek, emellett a nemzetközi piacokon is jelen vannak, továbbá fejlesztésük révén jelentős üzleti sikert érhetnek el.
Az előző beadási statisztikákra, illetve a támogatottsági arányokra alapozva elmondható, hogy a legkésőbb november végéig elbírálásra kerülő projektjavaslatok közül várhatóan az előző körhöz hasonló számú projektet fognak támogatni, ami 6 és 7% közötti sikerességi aránynak felel meg.
Ezek tudatában, és a már korábban közzétett pályázatírással kapcsolatos hasznos információk kiegészítéseként, szeretnénk pár fontos szempontot kiemelni az alábbiakban, melyek döntőek lehetnek pályázatunk kiértékelésekor.
• Jelen pályázati konstrukció keretében a Bizottság olyan projektek megvalósítását szeretné támogatni, melyek egyrészt magas innovációs potenciállal rendelkeznek – nemcsak az EU piacán, hanem globális szinten is – másrészt csak minimális K+F tevékenységek megvalósítását tervezik a sikeres piacra jutás érdekében (piaci megvalósíthatósági tanulmány, prototípus tesztelés és továbbfejlesztés, végfelhasználók bevonása a tesztelésbe, nemzetközi értékesítést előkészítő tevékenységek, stb.)
• Az értékelés során a „hatás” szemponton van a hangsúly, így a pályázat kidolgozáskor is érdemes nagyobb energiát fektetni a kettes fejezet kidolgozásába (piaccal kapcsolatos kérdések pontos, konkrét piackutatás eredményeire alapuló megválaszolása).
• Mindenképp ajánlatos kitérni a társadalmi nem kérdéseire (gender) az EU Gendered Innovations elnevezésű kezdeményezése alapján
• Szintén nagyon fontos szempont a szellemi tulajdonjog védelme (ezt általában ajánlatos szakértővel kidolgoztatni, külső szakértőt bevonni a szellemi tulajdonjog védelmével kapcsolatos kérdések megválaszolására).
A felsoroltakon kívül még egy utolsó, azonban nem kevésbé fontos tanáccsal szeretnénk szolgálni a benyújtandó pályázatok minőségére vonatkozóan (tartalmilag jól összehangolt, nyelvtanilag jól felépített, könnyen értelmezhető mondatokból áll, stb.). A Bizottság adatai szerint az első körben benyújtott 166 magyar pályázat közül csupán 6 projekt-tervezet felelt meg minőségi szempontból. Ennek tudatában levonhatjuk a következtetést, hogy elengedhetetlen a pályázatírásra elegendő időt és energiát fordítani. Az összecsapott, utolsó pillanatokban benyújtott pályázatok nem számíthatnak támogatásra.
A magyar vállalkozásokban rejlő jelentős potenciált felismerve az OTP Hungaro-Projektnél arra törekszünk, hogy ügyfeleink innovatív, az EU intelligens, fenntartható és inkluzív növekedését szolgáló megoldásait a fent bemutatott szempontok alapján, a Bizottság szigorú szempontrendszeréhez igazodva, tartalmilag és minőségileg is nyerésre esélyes projektté alakítsuk.
Amennyiben innovatív ötletéhez uniós támogatást keres és érdekelnék a H2020 KKV eszköze által nyújtott lehetőségek, forduljon bizalommal tanácsadóinkhoz, akik többéves tapasztalattal rendelkeznek az európai uniós forrásokból finanszírozott fejlesztési projektek előkészítésében és megvalósításában.