H2020 KKV eszköz: Az európai innovációs bajnokok ligája

A KKV-ügyi Végrehajtó Ügynökség (EASME) a napokban tett közzé hivatalos weboldalán néhány újabb hasznos tanácsot azzal a céllal, hogy a potenciális pályázókat segítse projektjeinek Horizon 2020 KKV eszközre való alkalmasság tekintetében. Ahogy azt már korábbi írásainkban is említettük, a H2020 KKV eszköz pályázatai felhívásainak célja olyan kis- és közepes vállalkozások támogatása, melyek hozzájárulnak Európai versenyképességének növeléséhez és nemcsak a gazdaság, de az európai társadalom számára is hozzáadott értékkel rendelkeznek.

Az eddig megosztott információkon kívül a Bizottság újabb tanácsokkal szeretné ellátni a jövőbeli pályázókat projektjeik felkészültségi szintjét illetően: olyan termékeket/ötleteket keresnek, melyek legalább már tesztelésre kész prototípus állapotban vannak. Ezenkívül, fontos objektívan elgondolkodni azon, hogy a pályázó cég mennyire jól felépített üzleti stratégiával rendelkezik.

Az értékelők eddigi tapasztalatai szerint azok a phase 1-es projektek sikeresebbek jelen felhíváson, melyeknél a pályázó vállalkozás már legalább négy éve aktívan működik. A pályázó vállalkozás méretére vonatkozóan a javaslat az, hogy legalább hat foglalkoztatottal rendelkezzen (az eddig támogatott projektek kétharmadára jellemző volt). Phase 2-re azonban még ennél is érettebb vállalkozások pályázatait várják.

Ami a projektjavaslatokat illeti, általános hibaként megfigyelhető, hogy a pályázó túlságosan a projektötletre koncentrál ahelyett, hogy meggyőzően bemutatná miért ő, és nem valamely versenytársa lesz sikeres az adott területen. A Bizottság tudni szeretné, hogy kik a pályázó vállalkozás fő versenytársai (nemzetközi viszonylatban), milyen lehetőségeket és kockázatokat tartogat számukra az európai és a nemzetközi piac, és hogyan tervezi ezek kiaknázását.

Ezenkívül nem elhanyagolható kérdés a projekt innováció-tartalma. Annak ellenére, hogy több értelmezése is létezik az „innováció” fogalmának, általános egyetértés van abban, hogy akkor lehet innovációról beszélni, ha egy termék/ötlet vagy megoldás új, az eddig létező gyakorlatokhoz képest nagyobb hozzáadott értékkel rendelkezik a jövő társadalma számára. Ennek értelmében a Bizottság nem olyan projekteket keres, melyek egy meglévő termékre hasonló, új alternatívát ajánlanak, hanem olyan termékek fejlesztését segítik elő, amelyek jelenleg nem léteznek a piacon: valami újat, ami gyökeresen megváltoztatja az eddigi tudásunk szerint működő folyamatokat/technológiákat.

Fontos, hogy minden pályázó feltegye magának az alábbi kérdéseket: Képes leszek előremozdítani a vállalkozásomat ezzel az ötlettel? Olyan termékkel állok elő, ami meghaladja az emberi képzelet határait? Eladható lesz-e a termék a megcélzott nemzetközi piacokon? Gyökeres változást fog-e eredményezni a piacon?

Ha a fenti kérdésekre minden esetben igennel tudunk felelni, és más, előző cikkeinkben bemutatott feltételeknek is eleget tudunk tenni, jó eséllyel indulhatunk innovatív ötletünkkel a H2020 KKV eszköz valamely felhívásán.

Címkék:,

More in Innovációs hírek, Vállalati hírek
A Jász-Plasztik Kft. Innovatív termékgyártáshoz szükséges technológiai gyártósor beszerzése és K+F tevékenység elvégzése

A jászberényi Jász-Plasztik Kft. az OTP Hungaro-Projekttel együttműködésben 1 milliárd forint támogatást nyert a Vállalatok komplex technológiai innovációjának/Akkreditált klaszter tagvállalatok...

Close