A vízgazdálkodás fontossága a mezőgazdaságban

Az elmúlt hónapok rendkívül aszályos időjárása ismét rávilágította a mezőgazdasági szereplők figyelmét a vízgazdálkodás fontosságára.

A témában cégünk ügyvezető igazgatója Vulcz László, és az öntözésfejlesztési támogatásokban nagy tapasztalattal rendelkező kollégánk, Bali László nyilatkozott a napokban, mely cikket a magyarmezogazdasag.hu oldalán olvashatják.

Vulcz László több mint 13 évig dolgozott a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalban (a Magyar Államkincstár elődjében) és 2008-tól 2015-ig a Vidékfejlesztési Támogatások Igazgatóságát vezette, majd a hivatal 2015-ös átalakítása után az OTP Hungaro-Projekt Kft. ügyvezető igazgatójaként folytatta munkáját. Kollégája, Bali László a kertészeti ágazat támogatásainak koordinációs feladatait látta el az MVH-ban és 2016-ban csatlakozott az OTP-Hungaro Projekt csapatához.

Mint mondják, a hazai öntözéses gazdálkodás fejlesztésére sok terv készült az elmúlt évek során, de számos probléma akadályozza, hogy valódi előrelépés történjen. Az egyik legnagyobb, hogy nem jut el az öntözővíz a termőföldekre.

A mezőgazdasági területeket elsősorban a felszíni vizekből lehet gazdaságosan és az ivóvízellátás szempontjából is biztonságosan öntözni, de ezek sok esetben nem jutnak el a termőföldekre, mivel a vízkivételi és vízvezetési rendszerek számos helyen nem működnek vagy nem megfelelő mennyiségben szállítják a vizet. Az oka, hogy a vízművek tulajdonosai – jellemzően önkormányzati vagy magánkézben vannak – nem érdekeltek közvetlenül a mezőgazdasági termelésben, így az öntözővíz biztosításában, valamint a vízvezető csatornák karbantartásában sem.

Az állam a vízügyi igazgatóságok hatáskörébe utalta ugyan a fenntartásukat, de ehhez nem rendelkeznek megfelelő pénzügyi kerettel. Ez az oka, hogy sok gazdálkodó elmondja, hogy hiába fognának öntözési beruházásba, mivel a csatorna, amiből vizet vehetnének, nincs kitakarítva és régóta szárazon áll.

Nagy területen hozzáférhető öntözővizet csak úgy lehetne biztosítani a gazdálkodóknak, ha működnének a felszíni vízkivételi pontok és vízvezető rendszerek, ahol pedig nincsenek ilyenek, ott építeni kellene.

Emellett a vízvisszatartásnak is kiemelt jelentősége van a mezőgazdasági vízbiztonság megteremtésében, vagyis tározók létesítésére is szükség lenne az áradáskor felgyűlő víz tényleges megtartása érdekében. A Tisza mentén egyébként léteznek is ilyenek, de nincsenek lezárva és csatornázva, mivel egyelőre csak az árhullám lassítása a feladatuk. Jellemzően növényt termesztenek bennük, pedig víztározóként többet érnének az ország számára.

Bár a vízgazdálkodás rendkívül összetett és a jövőnket is meghatározó feladatkör, annyi hatóság, társhatóság és közigazgatási, államigazgatási szerv felügyeli, hogy bármennyire is felkészültek, valamint elszántak a résztvevők, sok esetben szinte lehetetlen végig vinni egy öntözési beruházást.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

More in Hírek
Módosult az öntözési pályázat

A napokban megjelent tájékoztató szerint módosításra került a Széchenyi 2020 keretében megjelent „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” című ( VP2.-4.1.4-16...

Close