Módosult a vidéki turizmus fejlesztése
Módosult a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja – Vidéki turizmus fejlesztése” című (VP6-6.4.1.-21 kódszámú) felhívás dokumentációja.
A felhívás módosulásai az alábbi pontokat érintik:
1. A felhívás 2. Ügyfélszolgálatok című pontja aktualizálásra került.
2. A felhívás 3.2. A támogatható tevékenységek állami támogatási szempontú besorolása című pontjában szereplő úgynevezett átmeneti támogatási szabályok módosításra kerültek, így a támogatási kérelmekre a regionális beruházási támogatási, a csekély összegű támogatási, valamint a megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatási támogatási szabályok vonatkoznak.
3. A felhívás 3.8 Fenntartási kötelezettség című pontja kiegészítésre került az alábbival: „A kötelező fenntartási időszak nem akadályozza a gyors technológiai változások miatt a fenntartási időszak alatt korszerűtlenné vált vagy meghibásodott tárgyi eszköz cseréjét, ha a fenntartási időszak alatt a gazdasági tevékenység fenntartása az érintett régióban biztosított. A korszerűtlenné vált vagy meghibásodott és támogatásban már részesült tárgyi eszköz cseréjére a fenntartási időszakban a beruházó állami támogatásban nem részesülhet. A változás bejelentését követően az új eszköznek a lecserélt tárgyi eszközzel azonos funkcióval és azonos vagy nagyobb kapacitással kell rendelkeznie, továbbá a gyártási időpontja nem lehet korábbi, mint a lecserélt tárgyi eszközé.”
4. A felhívás 3.10 Önerő című pontja kiegészítésre került az alábbival: „Regionális beruházási támogatás esetén a támogatás akkor vehető igénybe, ha a támogatást igénylő az elszámolható költségek legalább 25%-át saját forrásból biztosítja.”
5. A felhívás 4.2 Támogatásban nem részesítetők köre, valamint az 5.9. Állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések című pontjai kiegészítésre kerültek a regionális beruházási támogatásokra vonatkozó szabályokkal, így az átmeneti támogatásra vonatkozó szabályok törlésre kerültek.
6. A felhívás 4.3 A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja című pontja kiegészítésre került az alábbival: „Regionális beruházási támogatás és megújuló energia támogatására nyújtott beruházási támogatás esetén támogatási döntés 2023. december 31-ig hozható.”
7. A felhívás 5.3. A támogatás mértéke, összege című pontja az alábbi kritériumokkal egészült ki a regionális beruházási szabályok alkalmazásával: „A támogatás maximális mértéke a projekt megvalósulási helye szerinti település(ek)től és a regionális beruházási támogatásra, valamint a megújuló energia termelésére irányuló beruházási támogatásra vonatkozó szabályoktól függően az alábbiak szerint alakul:”
„A támogatási intenzitás csekély összegű (de minimis) támogatás esetén a fenti táblázat szerint alakul.
REGIONÁLIS BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁS ESETÉN:
A támogatási intenzitás legmagasabb mértéke az egyes régiókban a következők szerint alakul, azzal, hogy az így számított támogatási intenzitás nem haladhatja meg a Vidékfejlesztési Programban meghatározott maximális támogatási mértéket:
a) Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld Észak-Magyarország és Pest tervezési-statisztikai régióban 50%,
b) Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl tervezési-statisztikai régióban 30%.
A támogatási intenzitás mikro- és kisvállalkozás esetén 20 százalékponttal, növelhető. Mivel a kérelmet benyújtó természetes személy és őstermelő kedvezményezettek a kifizetési kérelem benyújtásakor már mikro- és kisvállalkozásként működnek, ezért részükre is a támogatási intenzitás 20 százalékponttal növelhető.
MEGÚJULÓ ENERGIA TERMELÉSÉHEZ NYÚJTOTT BERUHÁZÁSI TÁMOGATÁS ESETÉN:
A támogatás maximális mértéke az elszámolható költség :
a) 45%-a:
aa) Ha a környezetvédelmi beruházási költség a beruházás összköltségén belül külön beruházásként vagy egy már működő létesítmény új, jól azonosítható többletkomponenseként meghatározható.
ab) Ha az elszámolható költség az aa) pont szerint nem határozható meg, a támogatott beruházás költségének és egy, a támogatás hiányában hitelt érdemlően megvalósítható hasonló, kevésbé környezetbarát beruházás költségének a különbsége számolható el.
b) 30%-a, ha kisméretű létesítmény esetén nem létezik az ab) pont szerinti hasonló, kevésbé környezetbarát beruházás.
c) 100%-a, ha a támogatást egyértelmű, átlátható és megkülönböztetés-mentes kritériumok alapján kidolgozott valódi versenyeztetésen alapuló, megkülönböztetés-mentes, valamennyi érdekelt vállalkozás részvételét lehetővé tevő ajánlattételi eljárás keretében nyújtják. Ha az ajánlattételi eljárás korlátozott költségvetése miatt nem részesülhet valamennyi ajánlattevő támogatásban, a támogatás kizárólag az ajánlattevők ajánlatának megfelelően nyújtható, a későbbi tárgyalás lehetőségének kizárásával.
A támogatási intenzitás mikrovállalkozás esetén 20 százalékponttal növelhető.
A támogatási intenzitás további 15 százalékponttal növelhető a 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 25. § (1) bekezdése szerinti régióban megvalósuló beruházás esetén.
A fentiekre való tekintettel a támogatási intenzitás megállapításakor figyelembe kell venni a 290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet szerinti besorolást és a regionális beruházási támogatásra, valamint a megújuló energia termelésére irányuló beruházási támogatásra irányadó támogatási intenzitást.”
8. A felhívás 5.5 Az elszámolható költségek köre pontja kiegészítésre került a regionális beruházási támogatás keretében a beruházás érdekében felmerült tárgyi eszközök és immateriális javak költség elszámolás szabályaival, valamint a megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatás keretében a magasabb környezetvédelmi szint eléréséhez közvetlenül kapcsolódó beruházási költség elszámolás szabályaival.
9. A felhívás 5.9 Az állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések című pontjában szereplő „Átmeneti támogatás” helyére a „Támogatáshalmozódás”, „Regionális beruházás támogatás”, „A megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatás” és „Csekély összegű támogatás” szabályai kerültek.
Forrás: palyazat.gov.hu