Tájékoztatás az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény módosításáról
Tisztelt Partnerünk!
2023. július 1. napjával módosult az öntözéses gazdálkodásról szóló 2019. évi CXIII. törvény. A módosítás az öntözési közösségek szabályozási területét érinti a következők szerint:
A módosítással az öntözési közösség fogalma megszűnik, helyére a fenntartható vízgazdálkodási közösség megnevezés kerül. A már elismert öntözési közösségeknek 2023.09.30-ig a Nemzeti Földügyi Központ (NFK) felhívására nyilatkozniuk kell azzal kapcsolatban, hogy kívánnak-e fenntartható vízgazdálkodási közösségként tovább működni. Amennyiben a felhívásnak nem tesznek eleget, vagy nem vállalják a módosítást, úgy az agrárminiszter visszavonja az öntözési közösség elismerési határozatát.
Jelen ismereteink szerint ugyan az újraakkreditálás csak elenyésző számú jelenleg elismert öntözési közösséget veszélyeztet, de kérjük, a következő hetekben legyenek figyelemmel az NFK kommunikációjára, megkeresésére és a válaszadásra, ugyanis az öntözési közösség elismerési határozat visszavonása akár A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése (VP2-4.1.4-16) pályázat keretében elnyert támogatás csökkentését, elvesztését is eredményezheti. A Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága részéről várható majd a pályázati felhívás módosítása, esetleg célzott közlemény kiadása, ahogy az NFK is kiadhat pontosító iránymutatást. Ezekről megjelenést követően külön tájékoztató levelet küldünk majd partnereinknek.
A módosítás az öntözési közösségként elismertetni kívánt gazdasági társaság, szövetkezet tulajdonosi szerkezetére vonatkozó jelenlegi rendelkezést kiegészítve teszi lehetővé, hogy az öntözési közösségekben taggá váljanak olyan gazdasági szereplők is, amelyek nem a használatukban lévő földterületek öntözéses gazdálkodásba vonásával, hanem egyéb módon (így pl. tőkével, eszközökkel, vagy tevékenységgel) járulnak hozzá az öntözési közösség eredményes gazdálkodásához. A módosítást követően elegendő, ha a tagok legalább 75 %-a olyan mezőgazdasági termelő, aki rendelkezik az öntözési körzet területén található földrészlet használati jogával, a maradék legfeljebb 25% tulajdonos esetén a földhasználati jog már nem elvárás.
Változtak az előírt méretkategóriák előírásai, megtörtént a termesztett növények körének pontosítása. Ezentúl lehetőség nyílik gyep (legeltetett, kaszált) művelési ágú terület közösségbe történő bevonására is szántóföldi növénytermesztés, ipari zöldségtermesztés esetén, azonban ennek nagysága legfeljebb az összes terület 10 %-áig terjedhet. A módosítással egyértelműsítésre került a 10 ha-ba és a 100 ha-ba tartozó növénykultúrák köre, illetve a jogszabály már lehetőséget biztosít az öntözési közösségek keretében aromás-, gyógy- és fűszernövények termesztésére is.
A módosítás az öntözési körzet fizikai kijelölésére is hatással van, így ezentúl nem jelölhető ki olyan földterületet tartalmazó öntözési körzet, amely egy már elismert közösség öntözési körzetének határától 100 méter távolságon belül helyezkedik el, valamint az öntözési körzet határának két legtávolabbi pontja egymástól – légvonalban mérve – legfeljebb 20 kilométerre lehet.
A módosítás kibővíti a közösségek céljait, és ehhez kapcsolódó szerepvállalást javasol. A közösségek a körzetükön belül elhelyezkedő területek tekintetében adatszolgáltatásra kötelezettek lettek, illetve éves rendszerességgel részt kell majd venniük az NFK által szervezett képzéseken.
A változásokkal kapcsolatban felmerült kérdésekkel keresse projektmenedzserét, kapcsolattartóját, aki készséggel segít önnek felmerülő kérdéseiben.