Vállalati kultúra az innováció motorja
Manapság mindenféle értelemben divatossá vált az innováció, amely a legfőbb kitörési pont egy vállalkozás versenyképességében. Ha csak a beruházások finanszírozása szempontjából vizsgáljuk, akkor látható, hogy az új költségvetési ciklusban is igen kiemelt szerepet kap a kutatás-fejlesztés-innováció (K+F+I) témaköre. A véglegesítés alatt lévő Operatív Programok – melyek az elkövetkezendő 7 év pályázati konstrukcióit határozzák meg – támogatásának 60%-a dedikáltan közvetlen gazdaságfejlesztésre irányul majd, nem beszélve a pénzügyi eszközök szerepének növekedéséről és az egyéb K+F+I típusú fejlesztésekre fókuszáló forrásokról akár hazai, akár közvetlen brüsszeli elérhetőséggel.
Tehát forrás lesz sok, mely akár visszatérítendő, akár nem visszatérítendő, vagy kockázati tőke formájában lesz elérhető, kérdés csak az, hogy mitől lesz egy vállalat innovatív, hogy beruházásaihoz élni tudjon ezekkel a lehetőségekkel? Nehéz erre egyértelmű receptet adni, de ennek kiderítésére jó eszköz lehet az IMP3rove, mely módszertan objektív módon képes felmérni bármely vállalkozás innovációs kapacitását. A felmérés 5 tényező mentén vizsgálja egy vállalkozás innovációs beállítottságát, és az összesített eredmény alapján méri a cég pozícióját a versenytársakhoz képest (ún. benchmarking módszerrel).
Általános tapasztalat, hogy hasonló feltételek között működő vállalkozások között hihetetlen különbségek alakulhatnak ki, annak ellenére, hogy műszaki színvonaluk, tőkeerejük, piaci méretük, felépítésük is majdnem azonos, teljesítményük mégis jelentősen eltérhet. Eltérés az emberek reagálásában, viselkedésében, a csoportok motivációiban, a szervezet érdekeiben mutatkozik, ami nem más, mint a vállalati vagy szervezeti kultúra különbözősége. A vállalati kultúra egyik része, hogy hogyan szemléli a vállalat a külvilágot, és hogyan látja önmagát környezete tükrében, a másik alappillére pedig a vállalat belső működési módja. Ez nem a szabályzatokban rögzített alá- és fölérendeltségi viszonyokat jelenti, hanem azt, hogy ezen a formalizált szervezetrendszeren belül milyen a vezetési stílus, milyen a döntéshozatali és konfliktuskezelési mód és milyenek a belső kapcsolattartási elvek, kommunikációs formák. Az innováció egyik jelentős erőforrása tehát a vállalati kultúra, amely az innováció iránt elkötelezett humán erőforráson alapul. Ebben a kontextusban is látható, hogy az innováció nem csupán technológiafejlesztést jelent, hanem képességet, kreatív szemléletet, újításra való hajlamot, amely az üzletileg sikeres vállalkozás minden szintjén jelen van. A kreativitás hozza elő az innovációt, ami elengedhetetlen az új üzleti koncepciók, folyamatok, termékek kialakulásához.
És végül egy érdekes felmérés: az amerikai MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatói kimutatták, hogy egy csapat vagy szervezet innovációs képessége négy, viszonylag egyszerű paraméterre vezethető vissza. A különféle csoportok innovációra való képességét vizsgálva a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az első fontos kritérium: a csoport tagjai mennyire fogékonyak, és mennyire tudják helyesen értelmezni a csoport más tagjainak nonverbális kommunikációját, minél jobban és hatékonyabban működik a nonverbális kommunikáció, annál innovatívabb lesz maga a csoport. Hasonlóan meghatározó tényező, ha a csoport képes arra, hogy tagjai egyenrangúként kezeljék egymást, mert ekkor a beszélgetésekből termékeny viták keletkeznek (ahol az érvek súlya, nem pedig az érvelő csoportban elfoglalt pozíciója lesz a döntési szempont), akkor jó esély van arra, hogy ez a csapat innovatív megoldásokkal rukkoljon elő. A harmadik és legfontosabb összefüggésként azt találták, hogy közvetlen összefüggés van a nők csoporton belüli aránya és a csoportok innovációra való képessége között, tehát minél nagyobb egy csoporton belül a nők részaránya, annál innovatívabb lesz maga a csoport. Majd a kutatók kiegészítették a hármat egy negyedikkel, egy tévhit lerombolásával, mely szerint egy csapat innovációra való hajlandósága és képessége nincs semmiféle összefüggésben a csapattagok intelligenciahányadosával (IQ-jával).