155 projekt kaphat támogatást a H2020 KKV eszközén keresztül
A június 18-i beadási határidőt követően az Európai Bizottságnak több mint 2600 projektet – egészen pontosan 2666-ot – kellet kiértékelnie, melyek közül 155 került kiválasztásra. A támogatást elnyert KKV-k az 50 ezer eurón kívül egy 3 napos tanácsadási szolgáltatást is igénybe vehetnek a megvalósíthatósági tanulmány és a részletes üzleti terv kidolgozására, melyek kimenetelétől függően további uniós támogatást igényelhetnek a KKV eszköz 2. fázisú pályázati kiírásának keretében.
A legtöbb uniós finanszírozást elnyert projektet spanyol vállalkozók nyújtották be (39), majd az angolok következnek 26 nyertes pályázattal, míg harmadik helyen az olaszok állnak 20 támogatást elnyert projektjavaslattal. Magyarországot illetően elmondható, hogy a benyújtott 166 pályázat közül, az Európai Bizottság háromnak ítélt meg támogatást. A három nyertes pályázat élelmiszeripari, egészségügyi és alacsony szén-dioxid kibocsátású energiatermeléssel kapcsolatos témákból került ki.
A hivatalos statisztikák szerint a benyújtott 2666 projektből 2602 volt támogatásra választható, melyből csupán 314 ért el elegendő pontszámot ahhoz, hogy finanszírozható legyen. A támogatást elnyert projektek a következő módon oszlanak meg országonként:
A támogatást elnyert projektek száma országonként (forrás: Executive Agency for Small- and Medium-sized Enterprises: http://ec.europa.eu/easme/SME-instrument-statistics-for-the-first-cut-off-date-of-phase-1-released.htm)
A fenti számokat elemezve, illetve az Európai Bizottság korábbi kijelentései alapján kijelenthetjük, hogy a KKV eszközön belül kizárólag a legjobb projektek közül is csak a leginnovatívabbak számíthatnak támogatásra. Az egész Európára kiterjedő erőteljes versengést és az átlagos sikerességi rátát (6,79%) – ami Magyarországon jóval alacsonyabb, 1,8% volt – figyelembe véve érdemes elgondolkodni az értékelők által nyilvánosságra hozott fő hiányosságokon, melyek kiküszöbölésével jóval nagyobb eséllyel lehet támogatásért indulni a H2020 KKV eszközén belül.
Az értékelők szerint a támogatást nem nyert projektek többsége:
- az üzleti lehetőség kiaknázása helyett túlságosan magára a projektre koncentrál
- nem elég meggyőzően mutatja be a pályázó a projekt sikeres megvalósításához szükséges képességeit, kompetenciáit (nem elég meggyőző azzal kapcsolatban, hogy a pályázót kellene előnyben részesíteni más versenytársakkal szemben)
- nem szolgáltat elegendő információt a versenytársakról (alapos piacelemzésre van szükség)
- nagyon kevés innovációs tartalommal rendelkezik, olyan termékeket/technológiákat terveznek bevezetni, melyek már megtalálhatóak a piacon
- piacosítási stratégia nélkül, csak egy ötlettel áll elő
- szerencsét akar próbálni (a KKV eszköz nem szerencsejáték)
Ezenkívül ahhoz, hogy sikeres és támogatható projektötlettel tudjunk előállni érdemes aTechnológiai Készültségi Fok (TRL-Technology Readiness Level) fogalmával is tisztában lenni. A javasolt termék/technológia érettségét az Európai Bizottság 1-től 9-ig terjedő skálán méri, melyből a benyújtott projektnek legalább 6-os szinten kell állnia ahhoz, hogy a KKV eszközön belül támogatható legyen. Ennek értelmében a legesélyesebb projektek azok, amelyek már gyártásra kész, valós környezetben tesztelt innovatív technológiák/termékek piacra vitelét kívánják megvalósítani.
Ha további információra van szüksége, illetve innovatív ötletéhez európai uniós támogatást keres és szeretne többet megtudni a H2020 KKV eszköz nyújtotta lehetőségekről, forduljon bizalommal tanácsadóinkhoz, akik többéves tapasztalattal rendelkeznek az európai uniós forrásokból finanszírozott fejlesztési projektek előkészítésében és megvalósításában.